Välkommen till mig och tassgänget på Rus N’ Riv!!

Senaste nytt 2019:

2019 05 18
Lydnad
Leia (RN’R Magical Golden Star) upprepade bedriften från igår och slår till med ännu ett 1a pris, uppflytt startklass och dessutom Klassvinst på 181 p! Härligt jobbat!! Stort Grattis Petra & Leia!!
Denna bild har ett alt-attribut som är tomt. Dess filnamn är leia-181-poäng-kiruna-1a-plac-190518.jpg
Fotocredit: Petra  Borgström
2019 05 17
Lydnad Kiruna BK
Leia (RN’R Magical Golden Star) 1a pris uppflytt startklass och dessutom Klassviinst på 190 p! Stort Grattis Petra & Leia!!
Fotocredit: Petra Borgström
2019 05 13
KM Lydnad Tomtens Bhk
Scilla (RN’R Magical Golden Adventure) 3e placering!
Stort Grattis Britt-Marie & Scilla!!
2019 05 10-12
Utställning Roskilde
Fredag domare: Erja Nummi
Eppo (RN’R Magical Golden Touch) 1 Ex jun CK JCAC opl BH
Jolly (RN’R Magical Go for Gold) 2 Ex jun
Rita (RN’R Magical Golden Treasure) VG jun opl
Mooie Vos (This Is Ginger Under the Red Sky) 2 Ex Vet R-VetCAC
Lördag domare: Mikael Tranholm
Eppo (RN’R Magical Golden Touch) 1 Ex jun
Jolly (RN’R Magical Go for Gold) Ex jun opl
Rita (RN’R Magical Golden Treasure) 4 Ex jun
Mooie Vos (This Is Ginger Under the Red Sky) 2 Ex vet
Flash (RN’R TS Ain’t Nothing ’Bout Y) 2 Ex chkl. CK 4 BH
Sakko (RN’R Starteq Waterloo) 4 Ex chkl CK
Ceacar (RN’R I Don’t WantToMissAThing) 3 Ex chkl CK
Söndag domare: Einar Paulsen
Eppo (RN’R Magical Golden Touch) 1 Ex jun kvalificerad till Crufts 2020
Jolly (RN’R Magical Go for Gold)  Good jun
Rita (RN’R Magical Golden Treasure) 4 VG jun
Mooie Vos (This Is Ginger Under the Red Sky) 2 Ex vet CK 4 Bt R-CAC
Flash (RN’R TS Ain’t Nothing ’Bout Y) 2 Ex chkl CK 3 BH R-CACIB R-CAC
Sakko (RN’R Starteq Waterloo) 4 Ex chkl
Ceacar (RN’R I Don’t WantToMissAThing) 3 Ex chkl
2019 05 12
Utställning LId köping Domare: Ann-Kristin Johansson
Scilla (RN’R Magical Adventure) 1 Ex CK jun 4 BT
Fotocredit: Britt-Marie Andersson
2019 05 12
Heelwork to Music
Fille Filur (RN’R Nyyrlins Magical Taavi) HtM klass 2 idag med 2 x uppflytt och 2 x andraplaceringar!   Härligt jobbat Maggan & Filur!!

Fotocredit: Maggan Åhs
2019 05 08
Agility Tranås BK Hopp 1
Tia (RN’R Tråpid Happy Loving You) 2a plac och sista pinnen i Hoppklass, titel AgHD1 därmed steget upp i klass 2! Stort Grattis Ida & Tia!!
2019 05 05 
Lydnad Edsbyns BK 
Miltåån (RN’R Trååst Beautyful Eyes  164 poäng i startklass och därmed uppflytt med klassvinst dessutom!!  Stort Grattis Lena!!  

Fotocredig: Lena Johansson
2019 05 01

 

RallyLydnad Hudiksvall x 4
Mååyra (RN’R Trååst Shake It Off)
Debut i Mästarklassen, 4 starter blev 4 cert och därmed kennelns första RallyLydnadChampion! Varmt Grattis Laila & Alice!!


Fotocredit: Laila/Alice Christensen
2019 04 28
RallyLydnad
Visa (RN’R Nyyrlins Magical Viisas) 86 p i fortsättningsklass och 2a plac och därmed även RLD-F titeln!! Grattis Helena!!
Fotocredit: Helena Björnström
2019 04 20

 

Internationell utställning Svensk Vinnare 2019
Domare: Kerstin Henriksson
Nyyrikki (Myrock’s Simeon Stone) 1 Excellent Vetkl CK opl BH SE VV-19


Foto credit: Martina Davidson
2019 04 20
SSRK Boden Domare:Annelie Karlsson
Leia (RN’R Magical Golden Star) 1 Excellent junkl
Visa (RN’R Nyyrlins Magical Viisas) 2 Excellent ökl
Fotocredit: Petra Borgström
2019 04 19
RallyLydnad Söderåsens BK Domare: Filip Ertzinger
Lyra (RN’R NT All You Need Is Love) 86 poäng Avancerad klass 9 plac och tredje kvalificerande resultatet = RLD-A  Stort Grattis Kim!

Foto credit: Kim Jönsson
2019 04 13
SSRK Värmland Forshaga Domare: Jan Roger Sauge
Lenni (RN’R Tn Precious Väinämöinen) BIR-Valp I  samtt   BIS-3 Valp  Stort Grattis Emma! 

Fotocredit: Emma Virta
2019 04 07
Lydnadstävling Piteå BK Domare: Anna Junlén
Leia (RN’R Magical Golden Star)
Snygg debut vid endast 11 månader gav 140 poäng och Godkänd Startklass! Med två nollor i protokollet så är det superfint gjort, då resterande moment är 10or o 9or!! Hejja er!! 
2019 04 07
RallyLydnad Ulricehamn x 2
För domare Kristin Wendel tog
Heffa (RN’R Nyysteq From Me To You) kvalicierande poäng 94 p i fortsättningsklass och 94 p även för domare  Therese Arvestrand  Varmt Grattis Carina!! 
Fofocredit: Carina Norinder
2019 04 07
RallyLydnad Ulricehamn x 2 för domare: Gûnter Ostscheid tog
Zeidi (RN’R ZTSurf’s Up Second Time) 99 poäng i Nybörjarklass och för domare Annelie Frejås 94 poäng och därmed även sin RLD-N titel!! Varmt Grattis Lena!! 
Fotocredit: Lena Larsson
2019 03 31
RallyLydnad x 2 
Visa (RN’R Nyyrlins Magical Viisas) 2 kvalificerande rundor i fortsättningsklassen, 92 poäng o 3e plac samt 80 p på bana 2! Grattis Helena, snyggt jobbat!!
Fotocredit: Petra Borgström
2019 03 04
SSRK Moheda Domare: Kerstin Henriksson
Aiofe (RN’R Precious Ilmatar) BIR-valp HP BIS-3!!
Eppo (RN’R Magical Golden Touch) 2 Excellent Junkl
Ceacar (RN’R I Don’t Want To  Miss A Thing) 1 Exc Chkl 1 BH BIM
Majken (RN’R Magical Heart of Gold) 1 excellent junkl
Lexie (RN’R Magical Glittering Gold) 1 excellent Junkl
Storma (RN’R Precious LoveStorm) 2 VG ungk.
Fiksu (RN’R Magical Fiksu) Good öppenkl
Gimme (RN’R ST Gimme Gimme Gimme) 3 excellent ökl.
Mooie Vos (This Is Ginger Under The Red Sky) 1 Excellent Vetkl CK 3 BT BIS-4 Veteran!
Uppfödargrupp 1HP samt BIS 4!!

Fotocredit: Alexandra Parild
2019 02 09
Agility i Skånehallen 
Tia (RN’R Tråpid Happy Loving Your) 5 plac och pinne i Hoppklass 1 (Tias 4e pinne i hopp)! Stort Grattis Ida & Tia!!
Fotocredit Ida Wessberg
2019 02 03
SSRK Mjölby Domare: Nina Karlsdotter
Majken (RN’R Magical Heart of Gold) BIM valp HP
Fofocredit: Mathilda Öberg

Hänt under 2018

Hänt under 2017