Välkommen till mig och tassgänget på Rus N’ Riv!!

Senaste nytt 2018:

2018 11 21 
Hälsoresultat Samtliga ögonlysta av Christopher Martinsen,
Eikki (RN’R Nyyrlins Magical Eikki)  Utan anmärkning SSVO
Åådi (RN’R TS Precious Grön Aventurin)  Utan anmärkning SSVO
Fluff (RN’R  Tråpid Love Struck Twice)  Utan anmärkning SSVO
Nyyrikki (Myrock’s Simeon Stone)  Utan anmärkning SSVO
2018 11 20
Viltspår domare Karl-Axel Larsson, Attarp1a pris öppenklass o därmed SE VCH!
Eikki (RN’R Nyyrlins Magical Eikki)
2018 11 17 & 2018 11 18
SSRK utställning Frösön
Domare Lördag: Svante Frisk
Domare Söndag:  Nina KarlsdotterLördag:
Visa (RN’R Nyyrlins Magical Viisa) 1 Excellent CK, 4  bästa tik Resevcert
Söndag:
Visa (RN’R Nyyrlins Magical Viisa) 1 Excellent CK, 3 bästa tik, Cert
Leia (RN’R Magical Golden Star) BIR-valp HP
Foto credit: Helena Björnström/Petra Borgström
2018 11 12
Viltspår Kågeröd för domare Ingela Nilsson1 öppenklass
Fiksu (RN’R Nyyrlins Magical Fiksu)

foto credit: Alexandra Parild
2018 11 11
Sydskånska Kennelklubbens valp- och veteranshow Domare: Michael Gruber, Schweiz

Jolly (RN’R Magical Go for Gold) 1a plac valp I HP BIR-Valp
Majken (RN’R Magical Heart of Gold) 2a plac valp I HP
Saga (RN’R Magical Golden Love) 3e plac Valp I
Lexie (RN’R Magical Glittering Gold) 4e plac Valp I
Eppo (RN’R Magical Golden Touch) 1a plac Valp I  HP BIM-valp

Syskonklass – Jolly, Majken, Eppo BIS-2


Foto credit: Sofia Bruce Harkell
2018 11 11
VDH Show Judge: Kriist Kalvo, Estland Naru (RN’R Nyytråå You are The One) 1 Excellent  CAC VDH and by that also VDH CH!!!
2018 11 10
SSRK Utställning  Åstorp
Domare: Börje Johansson (Vuxna) Nils Molin (Valpar)

Eppo (RN’R Magical Golden Touch) BIR-valp HP valp I
Mooie Vos (This Is Ginger Under The Red Sky) 1 excellent veteranklass CK 4 BT BIR-veteran


Fotocredit: Malin Berglund
2018 11 04
Utställning Växjö Internationell
Ceacar (RN’R I don’t WantToMissAThing) Excellent CK opl. Championklass
Sakko (RN’R Starteq Waterloo) Excellent CK opl. Championklass
Flash (RN’R TS Ain’t Nothing ‘Bout Y) Excellent Ck 4 Championklass
Viv (Offshore Tribeca’s Bad Liar) 1 Excellent CK Junkl 3 Bästa tik Cert
Storma (RN’R Teff Precious LoveStorm) VG Unghundklass
Heffa (RN’R Nyyteq From Me To You) Excellent 3 plac ökl
Zeidi (RN’R TZ Surf’s Up Second Time) VG 4 plac Öppenklass
Uppfödarklass 1 HP (Flash, Sakko, Ceacar & Zeidi)

Fotocredit Anna-Karin Johansson
2018 10 28
Mariestad – Appellklass Spår
Simsåån (RN’R Nyytråå The Bandstand) Uppflyttad och klassvinst på 212 (132,5 p + 79,5) poäng.
2018 10 23
Viltspår
Domare Ingela Nilsson, Kågeröd

Eikki (RN’R Nyyrlins Magical Eikki) 1 öppenklass
Storma (RN’R Teff Precious Lovestorm) 1 öppenklass och därmed även SE VCH!

 

2018 10 14
Rally-lydnad Helsingborg
Domare: Sofie Remgren
Izor (RN’R What U see IsWhatUGet) 85 p. kvalificerande resultat och därmed även RLD-N
Ceacar (RN’R I don’t WantToMissAThing) 66p. snubblande nära, tappert kämpat!!!
2018 10 08
Freestyle klass 1
Filur (RN’R Nyyrlilns Magical Taavi) 2a placering med 25,75 poäng och uppflytt till klass 2!
  
Fotocredit: Margaretha Åhs
2018 10 07

Viltspår Öppenklass 1a pris
Visa (RN’R Nyyrlins Magical Viisa)

2018 01 06
Utställning Rostock VDH Domare: Birgit Pfeiffer
Storma (RN’R Teff Precious LoveStorm) Excellent 1a plac unghundsklass CAC (VDH)
Fluff (RN’R Tråpid Love Struck Twice) Excellent 1a placering Champ. Klass CAC (VDH) & R-Cacib (som kommer att omvandlas till CACIB då vinnaren redan är CIE! Därmed blir Fluff CIE, men inväntar bekräftelse från FCI!
Nyyrikki (Myrock’s Simeon Stone) Excellent 1a placering veteranklass Veteran CAC (VDH) och Bästa Veteran.
Alla fick superkritiker!
Ceacar (RN’R I Don’t WantToMissAThing) Excellent 2a plac öppenklass R-CAC
Sakko (RN’R Starteq Waterloo) Excellent 2a plac Championklass R-CAC
Nååwa (RN’R Tråpid Who’s That Love) Excellent 2a plac Championklass R-CAC
2018 10 06 – Veberöd
Rally-lydnad Nybörjarklass
Izor (RN’R What U See IsWhatYouGet)
Kvalificerande runda 76 p. Domare: Ingrid Dahlqvist
Kvalificerande runda 87 p. andra placering Domare: Martina Eberhard

Fotocredit. Katarina Holst
Hälsoresultat
Ögonlysning
Ceacar (RN’R I Don’t WantToMissAThing) Utan Anmärkning SSVO
Visa (RN’R Nyyrlins Magical Viisa) Utan anmärkning SSVO
Lyra (RN’R NT All You Need Is Love) Distichiasis SSVO
Blizz (RN’R NT Here Comes The Sun) Distichiasis SSVO
2018 10 02
Godkänd Doftprov Eukalyptus hos Annelis Hundtjänst
Miltåån (RN’R Trååst Beautyful Eyes)

Fotocredit: Lena Johansson
2018 10 01
Nosework NW1 – Sorröd Domare: Pirkko Andersson & Jeanette Arnesson.
Tia (RN’R Tråpid Happy Loving You)
100 poäng Totaltid: 05.09,81  9 plac, SSE på Fordon och Utomhus!

Fotocredit: Ida Wessberg
2018 09 30
Tollingtest DRC
Yllåån (RN’R Nyytråå White Canvas)
1st placering med Excellent = 1a pris och därmed kvalificerad att starta i ökl TJP i Sverige! Fick även domarens val för bästa tolling 39 p. av 40 möjliga!

Fotocredit: Claudia Sauer
2018 09 29
Rally-lydnad fortsättningsklass Arr: Kind BK Domare Susanne Klug
Åådi (RN’R Telsto Precious GrönAventuri) 77 poäng och kvalificerande resultat 
   
Fotocredit: Karin Lygnersjö
2018 09 22
Lydnad klass 1, Olofströms BHK Domare: Anne-Marie Åkesson
Eikki (RN’R Nyyrlins Magical Eikki)
256 poäng och 2a placering
2018 09 23
Rally-lydnad fortsättningklass Arr: Lund BK Domare: Sofie Remgren
Felize (RN’R Tråpid Happy Loving You) 87 poäng och kvalificerande poäng 2a placering och RLD-F!

Fotocredit: Mary-Ann Andersson
2018 09 16
Rally-Lydnad Avancerad klass Arr: Sundsvalls BK Domare: Lena Svelander
Filur (RN’R Nyyrlins Magical Taavi) 98 poäng och 1a placering

Fotocredit: Margareta Åhs
2018 09 16
Rally-lydnad Nybörjarklass dubbeltävling Arr: Mark BK. 
Zeidi (RN’R TZ Surf’s Up Second Time) 67 poäng,  14 plac Domare: Susanne Klug
100 poäng 1a placering Domare: Jan-Olof Andersson
2018 09 02
Show – KCM – Holländska Tollarspecialen
Domare:
Flash (RN’R Tråpid Ain’t Nothing ’Bout Y) Excellent I uppf. Klass Bästa Hane CAC (NL x2) BOS (BIS-2)
Storma (RN’R Teff Precious LoveStorm) VG
Nyyrikki (Myrock’s Simeon Stone) Excellent 2a plac Championklass.Storma & Nyyrikki Brace  BIS-2

Fotocredit Marcel Achterberg
2018 08 18-19
Utställning Bornholm DKK Internationell dubbeldagars
Dag 1 domare: Karl-Erik Johansson
Nyyrikki (Myrock’s Simeon Stone) Excellent veteranklass CK Veterancert BIR-veteran 2a BH, Dansk Veteran Champion DKVECH
Mooie Vos (This is Ginger Under the Red Sky) 1 Excellent CK Vet kl,  Veterancert, opl. BT
Lyycka (RN’R Nyytråå And You Tell Me) 2 Ch klass CK 2 BT Cert, R-Cacib DKCH(U)
Flash (RN’R Tråst Ain’t Nothing ’Bout Y) 1 Excellent CK Ch klass, 1 BH Cert, CACIB BIR DKCH(U)
Sakko (RN’R Starteq Waterloo) 1 Excellent Ch kl CK Opl BH
Ceacar (RN’R I Don’t WantToMissAThing) 1 Excellent CK opl BH
Nååwa (RN’R Tråpid Who’s That Love) 1 Excellent CK Chkl 1 BT CACIB BIM
Uppfödargrupp bestående av Flash, Ceacar, Lyycka & Nååwa 1 HPDag 2 domare: Monica Blaha
Nyyrikki (Myrock’s Simeon Stone) 1 Excellent vetkl CK, BIR-veteran, 1a BH BIR
Mooie Vos (This is Ginger Under the Red Sky) 1 Excellent vetkl CK Veterancert, opl. BT
Lyycka (RN’R Nyytråå And You Tell Me) 3 Ch klass CK opl. BT
Flash (RN’R Tråst Ain’t Nothing ’Bout Y) 1 Excellent Chkl
Sakko (RN’R Starteq Waterloo) 3 VG Chkl
Ceacar (RN’R I Don’t WantToMissAThing) G ökl
Nååwa (RN’R Tråpid Who’s That Love) 1 Chkl 1 BT CACIB BIM
Uppfödargrupp bestående av Flash, Ceacar, Lyycka & Nååwa 1 HP
      Photo: Alexandra Parild
2018 08 18
Agility
Lyra (RN’R NT All You Need Is Love) plockar sin 5e pinne I agilityklass II och kan lägg till titeln AGDII framför sitt namn!

Photo: Kim Jönsson
2018 08 17
Rally-lydnad Fortsättningsklass, Arrangör: Uppsala BK för domare Anna Julin
Filur (RN’R Nyyrlins Magical Taavi) 100 poäng o direktuppflytt till Avancerad och klassvinnare!
Hälsoresultat
Storma (RNR Teff Precious LoveSTorm) HD grad A samt ED 0/0

Elsa (RN’R Teff Precious Love Heart) HD grad A samt ED 0/0
Viv (Offshore Tribeca’s Bad Liar) HD grad B (V= A, H=B)  samt ED 0/0

Tellervo (Jadored’s Precious Passion) Optigen tested prcd-PRA Normal/Clear (A)
Tellervo (Jadored’s Precious Passion) Ögonlyst ua (SSVO)
Flash (RN’R TS Ain’t Nothing ‘Bout Y) Ögonlyst ua (SSVO)
2018 08 13
Viltspår för domare Ingela i Kågeröd
Tre starter i öppenklass och vars en etta till vardera hund och därmed även ett SE VCH! Merlin (Merlin Monroe Suchy Las Vegas) 1 ökl och därmed SE VCH!
Eikki (RN’R Nyyrlins Magical Eikki) 1 ökl
Storma (RN’R Teff Precious LoveStorm) 1 ökl
2018 08 12
Agility
Lyra – (RN’R NT All You Need Is Love) 3e placering med 4,33 tidsfel
Blizz – (RN’R NyyTeq Here Comes The Sun) tog sin andra pinne i agility II och en andra placering!

Fotocredit: Kim Jönsson
2018 08 12
Utställning Ronneby nationell för domare Petru Muntean
Ceacar – (RN’R I don’t WantToMissAThing) 1 Excellent öppenklass CK, 1 BH, Cert, BIR CHAMPION IDAG!
Fiksu – (RN’R Nyylins Magical Fiksu) 1 Excellent unghundsklass CK, 1 Bt, Cert, BIM

Fotocredit: Alexandra Parild
2018 08 03 – 05
Tollarspecialen
Tack alla fantastiska vänner för er hjälp, utan er hade det aldrig blivit någon TS för min skull, ni e alla så oerhört värdefulla för mig, tack <3

Mooie Vos (This is Ginger under The Red Sky) Hp Oplacerad  Veteranklass
Nyyrikki (Myrock’s Simeon Stone) 1 BIS Senior klass o 4e bästa hane, 1 BIS avelsgrupp
Lyycka (RN’R NyyTråå And You Tell Me) oplacerad Championklass
Mååyra (RN’R Trååst Shake it Off) 3a HP Championklass
Nååwa (RN’R Tråpid Who’s That Love) oplacerad Championklass
Fluff (RN’R Tråpid Love Struck Twice) Hp Opl. Championklass
Sakko (RN’R Starteq Waterloo)  Hp Opl. Championklass
Flash (RN’R TS Aini’t Nothing ’Bout Y) 2a Hp Championklass
Ceacar (RN’R I don’t WantToMissAThing) oplacerad Hp öppenklass
Fiksu (RN’R Nyylins Magical Fiksu) Hp Unghundsklass
Elsa (RN’R Teff Precious LoveHeart) 1 Hp BIM Diskusklassen, prova på Tjp, 108 poäng i startklass
Felize (RN’R Tråpid Love Passion Girl) 4a HP Diskusklassen, 179 p lydnadsklass I
Pippi (RN’R Trååst Sparks Fly) 3a HP Diskusklassen, 162 p lydnadsklass I
Blizz (RN’R NT Here Comes The Sun) 3e pris TJP
Lyra (RN’R NT All You Need Is Love) starta på TJP men tyvärr räckte det inte till pris den här gängen, men bra kämpat!
Uppfödargruppen HP bestående av Fluff, Lyycka, Nååwa & Mååyra –  BIS 2

      
2018 08 04
SKK Internationell utställning Märsta – STOXA Domare: Petr Studenik

Sakko (RN’R Starteq Waterloo) 2 Excellent CK 2 Bh R-Cacib
Flash (RN’R TS Aini’t Nothing ’Bout Y) 1 Championklass CK, 1 BH BIM CACIB
Ceacar (RN’R I don’t WantToMissAThing) VG Öppenklass
Mååyra (RN’R Trååst Shake it Off) 3a CK Championklass 4a bästa tik
Nååwa (RN’R Tråpid Who’s That Love) 2a Championklass CK 3a BT R-Cacib
Visa (RN’R Nyyrlins Magical Viisa) 2 Excellent unghundsklass CK, 4 BT

Viv (Offshore Tribeca’s Bad Liar) 1 Excellent juniorklass.
Storma (RN’R Teff Precious LoveStorm) 3 Excellent Juniorklass.
Uppfödarklass 1 Hp.


Fotocredit: Helena Björnström
2017 07 03
Lydnad Järvsö Brukshundklubb dubbeltävling Mååyra (RN’R Trååst Shake It Off)
2a pris på 238 poäng och 5 placering för domare Anita Larsson
samt
1a pris på 280 poäng och klassvinst för domare Siw Strandberg och får därmed även sin LD 1 titel!!
Härligt kämpat Laila!!
    
2018 07 03
Viltspår i Attarp för domare Karl-Axel Larsson

Öppenklass viltspår
Flash (RN’R TS Ain’t Nothing ’Bout Y) 1 pris
Storma (RN’R Teff Precious LoveStorm) 1 pris HP

 
2018 06 18
Viltspår i Kågeröd för domare Ingela Nilsson
1a pris Öppenklass Viltspår
Fiksu (RN’R Nyyrlins Magical Fiksu)
Photocredit: Alexandra Parild
2018 06 16
Rally-Lydnad i Järvsö dubbeltävling för domare Emil Falk

Mååyra (RN’R rååst Shake It Off) Kvalificerande resultat på 89 poäng o 4e placering och 87 poäng o 6e placering och därmed också RLD-A titeln!!

Fotocredit: Laila Christensen

2018 06 15
Viltspår Attarp för domare Karl-Axel Larsson

1a pris öppenklass viltspår och därmed SE VCH!
Felize (RN’R Tråpid Love Passion Girl)

Fotocredit: Mary-Ann Andersson

2018 06 05
Viltspår i Attarp hos Karl-Axel Larsson.
23 grader varmt, och helt vinsdstilla o massor av uppbökad mark av grisar.Både Alisi & Lyycka har gjort ett fint jobb i de torra markerna idag!

Två starter, 2 x 1a pris och därmed också två ny Viltspårs Championer!Lyycka (RN’R NyyTråå And You Tell Me) och Ehmiilens dotter Alisi (GoBiten’s Carisma)!

 
2018 06 05

Lydnad i Valbo för domare Marita Neteborn

Mååy (RN’R Trååst Shake It Off)  256,5p 1a pris o 1a plac lkl 1. Förare Laila C.


Fotocredit: Laila Christensen
Hälsoresultat 2018 05 30
Viisa (RN’R Nyyrlins Magical Viisa) JADD Normal/Clear och Buff D/D;  Full Color, no dilute gene present.
Åådi (RN’R TelSto Precious Grön Aventuri) JADD Normal/Clear
2018 05 29
Viltspår i Attarp hos Karl-Axel Larsson.
25 grader varmt, snustorrt i marken och helt vindstilla! Bägge två har gjort en suverän insats idag!

Två starter, 2 x 1a pris med HP och därmed också två ny Viltspårs ChampionerTellervo (Jadored’s Precious Passion) och hennes son Åådi (RN’R TS Precious GrönAventurin)!

2018 05 27
Utställning SSRK Hasslarp för domare: Jan Roger Sauge, Norway

Flash (RN’R TS Ain’t Nothing ’Bout Y) 1 excellent CK ökl 1 BH Cert, BIM Champion
Ceacar (RN’R I Don’t WantToMissAThing) VG öppenklass
Heffa (RN’R Nyyteq From Me To You) VG öppenklass
Zeidi (RN’R TZ Surf’s Up Second Time) Good öppenklass
Fiksu (RN’R Nyyrlins Magical Fiksu) VG unghundsklass
Mooie Vos (This is Ginger Under the Red Sky) 1 excellent CK vetkl, 2 BT BIR-veteran, BIS 1 Veteran!!

 Therese Knutssons foto.
2018 05 27
Utställning SKK nat Piteå för domare: Paula Reikiranta
Visa (RN’R Nyyrlins Magical Viisa) 1 Excellent ökl CK 1 BT Cert BIM
 Helena Björnströms foto.
Fotograf: Malin Gustafsson 
2018 05 27
Rally lydnad Domare: Katarina Strömberg Filur (RN’R Nyyrlins Magical Taavi)  två starter 100 poäng (maxpoäng) samt 93 poäng och kan även lägga till RLD-N titeln!
 Margareta Åhs foto.Foto: Margaretha Åhs
2018 05 26
Utställning SSRK Hasslarp domare: Bjarne Sörensen, Danmark
BIR – Nyyrikki (Myrock’s Simeon Stone) samt BIS 1 totalt & BIS 1-veteran & BIS 2 Avelsgrupp med Lyycka, Lyra, Heffa & Blizz 
BIM – Lyycka (RN’R Nyytråå And You Tell Me)BH 2 – Ceacar (RN’R I Don’t WantToMissAThing) med Cert
BH 4 – Fluff (RN’R Tråpid Love Struck Twice)BT 2 – Nååwa (RN’R Tråpid Who’s That Girl)
BT 4 – Zeidi (RN’R TZ Surf’s Up Second Time) med R-certLeo (RN’R Teff Precious Lovestory) Excellent juniorklass 3a i konkurrensen
Flash (RN’R TS Ain’t Nothing ’Bout Y) Excellent öppenklass 3a i konkurrensen
Sakko (RN’R Starteq Waterloo) Excellent Championklass 2a i konkurrensen
Lyra – (RN’R NT All You Need Is Love) Excellent öppenklass 3a i konkurrensen
Blizz – (RN’R NT Here Comes The Sun) Very Good Öppenklass
Heffa – (RN’R Nyyteq From Me To You) Excellent öppenklass 4e i konkurrensen
Mooie Vos (This is Ginger Under The Red Sky) BIM- veteranUppfödargrupp 1 HP BIS 4 med Sakko, Fluff, Nååwa & Lyycka
 Therese Knutssons foto.
Foto: Kim Jönsson
Foto: Mary-Ann Andersson
 Foto: Mary-Ann Andersson
       
Foto: Mary-Ann Andersson
 
Foto: Mary-Ann Andersson
2018 05 26
Viltspår Kågeröd för domare: Ingela & Johan Nilsson
Felize (RN’R Tråpid Love Passion Girl) 1a pris HP öppenklass
Eikki (RN’R Nyyrlins Magical Eikki) godkänd anlagsklass
 Foto: Mary-Ann Andersson

 

2018 05 21
Viltspår i Kågeröd hos domare Ingela Nilsson

Godkänd anlagsklass
Fiksu (RN’R Nyyrlins Magical Fiksu)

Foto: Alexandra Parild
2018 05 20
Nordic Utställning Hässleholm domare Tatjana Urek, Slovenien
Ceacar (RN’R I Don’t WantToMissAThing) 3 Excellent öppenklass
Flash (RN’R TS Ain’t Nothing ’Bout Y) 2 Excellent CK öppenklass, 3 bästa hane, R- Cert
Viv (Offshore Tribec’s Bad Liar) 1 Excellent CK juniorklass, opl BT BIM-Junior
Fiksu (RN’R Nyyrlins Magical Fiksu) 1 excellent CK unghundsklass, 4 bästa tik, R- Cert
Gimme (RN’R ST Gimme Gimme Gimme) 3 Excellent öppenklass, opl BT
Lyra – (RN’R NT All You Need Is Love) VG opl Öppenklass
Blizz – (RN’R NyyTeq Here Comes The Sun) 4 VG öppenklass
Uppfödarklass 1 HP med Ceacar, Flash, Fiksu & Gimme
Foto: Anette Knutsson

Alexandra Parilds foto.Foto: Alexandra Parild

2015 05 13
Internationell Utställning Roskilde, Danmark domare Lene Johansen, Crufts kvalificering

Fluff 1 Excellent CK Championklass, 2 BH, Cacib
Sakko 3 Excellent CK Championklass opl BH
Nyyrikki 1 Excellent CK Vet kl, 1 BH Veteran-cert & BIR veteran,  BIM & Crufts Kvalificerad -19
Lyycka
  Excellent opl Champ klass

Nååwa 1 Excellent CK Champ kl, 1 BT Cacib BIR Crufts kvalificerad -19

Uppfödargrupp 1 HP med Sakko, Fluff, Lyycka & Nååwa

    Anina Steentoftes foto.
Photocredit Anina Steentofte
2015 05 12
Internationell Utställning Roskilde, Danmark domare Stefan Sinko

Fluff 3 Excellent CK Championklass, opl BH
Sakko 1 Excellent CK Championklass 1 BH Cert, Cacib BIM DKCH (U)
Nyyrikki 1 Excellent CK Vet kl. 2 BH Veteran-cert & BIR veteran
Lyycka 2 Excellent CK Champ klass 2 BT R-cert, R-Cacib
Nååwa Excellent opl. Championklass
Uppfödargrupp 1 HP med Sakko, Fluff, Lyycka & Nååwa

 
Hälsoresultat 2018 05 11
Nora (RN’R TaZi Love You Out Loud )  HD grad A, armbågar 0/0
Eikki (RN’R Nyyrlins Magical Eikki)  HD grad A/B, armbågar 0/0
2018 05 10
BPH dag på Örkelljungas brukshundklubb, beskrivare Ken Lundahl
samtliga genomförda med skott
Izor, Ceacar, Nora & Zeidi

(RN’R TaZi kullen efter Agildes Treasure Magni x RN’R T E Surf’s Up)
Eikki, Milo & Abbe
(RN’R Nyyrlins Magical kullen efter Myrock’s Simeon Stone x  Merlin Monroe Sucky Las Vegas)
Pippi & Flash
(RN’R TråSt efter Lauvstuas Exclusive Star Fox x  RN’R Zuar’s Who’s That Love)

 

2018 05 01
Viltspår i Kågeröd skogarna hos domare Ingela Nilsson

2 starter i öppenklass & 2 st förstapris
Tellervo (Jadored’s Precious Passion) 1a pris
Åådi (RN’R ST Precious GrönAventuri) 1a pris

2018 04 21
RallyLydnad dubbeltävling på Motala Brukshundklubb
Domare: Chatrine Strandli
Mååyra (RN’R Trååst Shake It Off) – 84 poäng o kvalificerande resultat i Avancerad klass
Domare: Margareta Åhs
Mååyra (RN’R Trååst Shake It Off) – 65 poäng i Avancerad klass.

2018 03 26
Viltspår i Kågeröds skogarna hos domare Ingela Nilsson

Fem starter i öppenklass & fem 1a pris samt ett Viltspårs Championat!
Fluff (RN’R Tråpid Love Struck Twice) 1a pris och därmed SE VCH!
Åådi (RN’R ST Precious GrönAventuri) 1a pris
Lyycka (RN’R NyyTråå And You Tell Me) 1a pris
Tellervo (Jadored’s Precious Passion) 1a pris
Alisi (dotter till Ehmiilen) 1a pris

 

2018 03 16
Utställning Schweiz
Domare: Finnish Pederson, Denmark

Rakas (RN’R Nyyrlin Magical Rakas) Excellent junior class 2nd place.

  

 

2018 02 04
SSRK Utställning, Moheda för domare Christina Daniels

Ceacar (RN’R I Don’t WantToMissAThing) VG öppenklass
Sakko (RN’R Starteq Waterloo) 1 Excellent CK 3e Bästa hane
Storma (RN’R Teff Precious LoveStorm) 3 Excellent juniorklass
Viv (Offshore Tribec’s Bad Liar) 2 Excellent juniorklass
Gimme (RN’R ST Gimme Gimme Gimme) 1 excellent öppenklass 3e Bästa Tik R-cert Uppfödargrupp bestående av Sakko, Ceacar, Storma & Gimme 1 HP samt BIS-2Jag är jättetacksam att ni alltid är så underbara som ställer upp o hjälper till!!

2018 02 18
Lydnadstävling i Kalmar för domare Peter Lundgren

Eikki (RN’R Nyyrlins Magical Eikki) & Martha fixade 186 poäng, uppflyttningsresultat och en  2a placering!

  

 

2018 02 18
Rally-Lydnad i Gyttinge ridhus, Svalövs BK

Åådi (RN’R ST Precious GrönAventuri) nybörjarklass 85 poäng för domare: Leif Borgenlöv
                                                               nybörjarklass 84 poäng för domare Monique Wrambäck
                                                               och därmed också sin första Rallytitel: RLD-N
Flash
(RN’R TS Ain’t Nothing ’Bout Y) nybörjarklass 76 poäng för domare: Leif Borgenlöv

                                                              nybörjarklass 95 poäng för domare: Monique Wrambäck
                                                              och  därmed också sin första Rallytitel: RLD-N
Blizz
(RN’R NyyTeq Here Comes The Sun) Avancerad klass 84 poäng för domare Sofie

                                                                       Remgren  
                                                                   Avancerad klass 71 poäng för domare: Filip Ertzinger
Lyra (RN’R NT All You Need Is Love) Avancerad klass 98 poäng för domare: Sofie Remgren &
                                                                 klassvinst!!
                                                                 Avancerad klass 68 poäng för domare: Filip Ertzinger

Hälsoresultat 2018 02 16
Sally (RN’R TaZi Kiss Me Again) HD grad B/C och Armbågar UA
Rakas (RN’R Nyyrlins Magical Rakas) HD grad A/A och armbågar UA
Merlin (Merlin Monroe Sucky Las Vegas) ögonlyst UA SSVO
2018 02 11
Agilitytävling Rönnehoppet Hopp 2 Large – Domare Nalle Jansson
Blizz (RN’R NyyTeq Here Comes The Sun) – 4e plac, 7,61 fel (5 hinderfel & 2,61 s tidsfel), Tid 39, 61
Blizz (RN’R NyyTeq Here Comes The Sun)  4e plac, 1,39 fel (tidsfel) , Tid 39,3 Agility 2 Large – Domare Nalle Jansson
Blizz (RN’R NyyTeq Here Comes The Sun)   4e plac, 0 fel, Tid 43,76
Lyra (RN’R NT All You Need Is Love) 5 hinderfel och 0,11 tidsfel
2018 02 10
Rallylydnad I Karlshamn Domare: Filip Ertzinger
Blizz (RN’R NyyTeq Here Comes The Sun) 94 poäng i fortsättningsklass och 2a placering för domare Filip Ertzinger. Blizz får därmed sin andra titel i Rallylydnad RLD-F
Lyra (RN’R NT All You Need Is Love)  73 poäng i Avancerad klass för domare Filip Ertzinger.

 

2018 01 30
Viltspårsprov i Kågeröd för domare Ingela Nilsson

Anlagsklass – samtliga tre godkända!
Baloo (RN’R TS Precious VallmoJaspis)
Sally (RN’R TaZi Kiss Me Again)
Tellervo (Jadored’s Precious Passion)

Öppenklass – samtliga 4 st med 1a pris!
Lyycka (RN’R NyyTråå And You Tell Me)
Fluff (RN’R Tråpid Love Struck Twice)
Merlin (Merlin Monroe Sucky Las Vegas)
Alisi (Gobiten’s Carisma Dotter till Ehmiil –
RN’R Zuar’s Impressive Instant)  

Tusen tack till Alexandra som hjälpt till att gå med Merlin & Fluff!!


2018 01 22
Testresultat för DNA-testet DEN (Degenerative Encephalopathy)
Åådi (RN’R ST Precious GrönAventuri) – Normal/Clear
Flash (RN’R TS Ain’t Nothing ’Bout Y) – Carrier
Mååyra (RN’R Trååst Shake It Off)  – Carrier

 

2018 01 20
Rally lydnad Snapphanarnas ridhus i Sölve

Blizz (RN’R NyyTeq Here Comes The Sun) fortsättningsklass 88 poäng & 5 placering, Domare: Sofie Remgren
Lyra (RN’R NT All You Need Is Love) startade Avancerad klass men Matte valde att avbryta Domare: Filip Ertzinger
Åådi (RN’R ST Precious GrönAventuri) nybörjarklass 62 poäng & 9 placering,  Domare: Barbro Lagerfors
Alla snyggt guidade av Kim runt respektive bana! Att hålla reda på tre olika banor är inte gjort i en handvändning!

 

2018 01 11
Viltspår i Attarp för domare: Karl-Axel Larsson

Öppenklass:
Fluff (RN’R Tråpid Love Struck Twice) 1a pris
Merlin (Merlin Monroe Suchy Las Vegas) 1a pris HP
Anlagsklass:
Storma (RN’R Teff Precious LoveStorm) Godkänd

 

Internationell Utställning Göteborg My Dog 2 Kval till Crufts 2019
Domare: Jochen Ebenhoardt
4 Deltagare idag:
Ceacar (RN’R I Don’t WantToMissAThing) 1 Excellent Unghundsklass Ck opl. BH
Sakko (RN’R Starteq Waterloo) 1 Excellent Championklass CK 1BH BIR CACIB Crufts Kvalificerad 2019
Zeidi (RN’R TZ Surf’s Up Second Time) 1 Excellent Unghundsklass CK opl. BT
Nååwa (RN’R Tråpid Who’s That Love) 1 Excellent Championklass CK 2BT  R-CACIB
Uppfödargrupp 1 HP Bästa grupp med Ceacar, Sakko, Zeidi & Nååwa
Tusen tack för att ni tillsammans gjorde detta möjligt, Alexandra, Marie, Lena, Carina!!

Nyheter 2017

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *